Cuma, Kasım 02, 2012

Deşt-i MarmaraDem mi var kanlu yaşum çehreme yol eylemeye
Gün mü var ləşkər-i gam cana nüzul eylemeye,

***
Sevgili Nadir!
Ne çabuk yaşlandın. 40 ne çabuk doldu. Parçalanarak, çoğalarak, yuhalanarak kaybettin sen de ömrün yarısını. Elin boş, kalbin boş, gözlerin boş. 40 yaşlı çöl. Deşt-i Marmara.

Ne üzülüyorsun? 10-nunda da aynıydın, 30-da da. 40-ın da aynı. Çöller yaşlanmaz ki. Sadece yaranırlar ve yaralanırlar. Kıyamet korkun da yok, azap korkun da. Zaten dünyanın sonu çöl diye müjdelenmeyip mi? 

Ellerin beynine yük, beynin kalbine. İki kutup arasında çalkalanan bir vücut. Kah deli, kah serseri. Kah mescitte, kah büthanede, kah meyhanede. Kıblen yok, kutsalın yok. Kalbin kırık, cam taneleri gibi. Her tanesine bir yüz, bir sevgili hapsolmuş. Mezar gibi, cehennem gibi.

Gözlerin hep ufukta, hep uzakta. Aptal çocuk, kah Ay`ı kovaladın, kah Yıldız`ı. Sema orosbusu gibi gözlerin fıldır fıldır yıldızların gece barında, karanlıklar sokağında. Hayallerin kah Merihin odalığı, kah Venüsün aşığı. Uykun haram, isteklerin göçebe.

Sofran deliler, aylaklar, viranelikler, baykuşlar, miskinler uğrağı. Kah Sokrat`la içiyorsun, kah Hayyam`la tevbe ediyorsun. Hallaç gibi kesilirsin düş avcıları tarafından, Nesimi  gibi soyulursun aşk hırsızları elinde. Her kitabı sen yazarsın, her satırı sen düşünürsün, her mektubu sen açarsın, her güzeli sen koklarsın. Her lanetin başı da sensin, her günahın sebebi de.

Oyun bitti ihtiyar! Vakit doldu. Günlerin tükendi. Ve tartıldın. Değersiz bulundun.

Dur!
Bir 40 daha istiyorum. Bir 40 sene daha gerek bana.
“Yazacağım” diye son sevgiliye söz verdim.
Acı bana.

2 yorum:

sarya dedi ki...

'...ve tartıldın değersiz bulundun'ah ne acı verdi bu cümle bana bilemezsin.

sücud dedi ki...
Bu yorum yazar tarafından silindi.