Salı, Ocak 02, 2007

Tanpınar Sayısı


"coğrafya kaderdir."
Ahmet Hamdi Tanpınar Özel Sayısı
Toplumbilim, Sayı: 20, Ağustos 2006.

5 yorum:

esmanur dedi ki...

bu ne suskunluk sevgili marmara..

n-marmara dedi ki...

Sevgili Esmanur.
Lüruf edip sormanız büyük bir incelik. Müteşekkirim hanımefendi.

şu kadarını söyleyeyim: Arayıştayım. Ya Tanrı'yı bulacam, ya o beni. Ya da, tarafsız bölgede buluşacağız. Gazalî "kuşku duymayan iman etmiş sayılmaz" der. Hemen de bahane hazır değil mi:)

Adsız dedi ki...

Sayın Marmara,

Allah'ın sizi aramasına gerek var mı? O sizi en başından beri biliyor zaten. En büyük sorumluluk sizde; önce gemiye atlamalısınız. Bir karar; en kritik olanı belki de. "Gemiye bineyim mi, binmeyeyim mi?" sorusundan ziyade önce gemiye binin. Teslim olmak, güvenmenin ve güven kazanmanın en önemli yoludur belli zaviyelerden. Önce teslimiyet. İmam Gazali'nin size bahane olarak görünen bu sözünü de neye göre değerlendireceğiz? Ne için kuşku duymak? Bazı şeylerden kuşku duyarken, kuşku duyulmayan şeyleri referans almak gerekir zannederim. Bu da zaten yolun başlangıcına tekabül eder. Ön yargılardan uzak kalmak..

Selamlar..

esmanur dedi ki...

ben de bayramlar geldi geçti diyordum :) msn fırtınalarını özlemişim bu arada onu farkettim..

anonimin yazdıklarına marmara cevap verecektir. evet yazdıklarınız da haklısınız. marmaranın Tanrı'nın onu bilmediğine veya onun Tanrı'yı bilmediğine dair kuşkusu yok bana göre tamamen spontane.. imanı yenilemek güzeldir. iman = inanç + güvenç. güvende tazelenir böylece.

aramak için yolda olmak gerekir. yola çıkmak sonuca ulaşmaktan öte kendi başına bir eylemdir. eyvallah

n-marmara dedi ki...

Sevgili Anonim, değerlendirmeniz için teşekkürler...

Sevgili Esmanur, fırtınasız geçiyor ömrüm...